"In the world you will have tribulation. But take heart; I have overcome the world" John 16:33

Church Positions


Pastor: Rev. Kenneth W. Long Sr.

Active Deacons: Phil McCluskey (Chairman), John Cook,

Mack Odham, John Hansen, Billy Clayton

Treasurer: John Cook

Assistant Treasurer: Rose Cook

Financial Secretary: Doris Long

Church Clerk: Doris Long

Assistant Church Clerk: Perry Cisney

Senior Usher: Jerry Ulmer

Ushers: Robert Mintz, John Clayton, Jimmy Lanier, Butch Williams, Noah Knotts

Church Pianist/ Organist: Jeanne Clayton

Sanctuary Memorial Flower Scheduler: Zona Ross

Church Bulletin Coordinators: Betty Lanier & Rose Cook

VBS Director:  Debi Odham

Assistant VBS Director:  Amanda McCluskey

Bus/Van Maintenance: Perry Cisney

Regular Weekly & Special Events Nursery Scheduler: Teresa Long

Baptist Men's Ministry:  Tommy Wolfe

Assistant Baptist Men's Ministry:  JB Sholar

Women's Ministries Director: Debi  Odham

Assistant Women's Ministries Director & Calendar Coordinator: Amanda McCluskey

Website Coordinator: Christy Souter

Sound & Network Technicians: Billy Clayton, Christy Souter,

Alberta Stallings & Rose Cook

Sign Coordinator: Abby Lewis 

Music Ministry Director & A/V Coordinator: Patsy Murray

Senior Adult Activities Coordinators: Teresa Long & Phyllis Thomas

Youth Leaders: Phillip & Amanda McCluskey

Children's Church Coordinator:Norma Sholar

Children's Church Assistant:  JB Sholar

Handymen Ministry: Perry Cisney

Handymen Ministry Assistant:  Charley Graham

Call List & Event Calendar Coordinator: Beth Lewis (910-540-3707)

Minister of Education: Steven Byrd


Committees


BBA Executive Committee: Beth Lewis and Tommy Wolfe, Charley Graham (Alternate)

Teller Committee: All Active Deacons

Building & Grounds Committee:   John Cook, Robert & Jean Mintz,

Charley & Eileen Graham, JB & Norma Sholar

Kitchen Committee: Katie Faulk, Betty Lanier, Debbie Clayton,

Lou Ann Aldridge, Beth Lewis, John Hansen, and John Clayton

Memorial Food Committee:  Beth Lewis, Betty Lanier & Teresa Long

Memorial Committee: (Gideon Bibles) Velma Maultsby & Betty Lanier

Baptismal Committee: John Cook, Alberta Stallings, Jerry & Cindy Ulmer, JB & Norma Sholar

Sanctuary Flower Scheduler:  Patsy Murray, Teresa Long & Phyllis Thomas

Decorating Committee: Patsy Murray, JoAnn Williams, Lou Ann Aldridge


Sunday School & Children's Church


Sunday School Director: Rose Cook

Assistant Sunday School Director: J.B. Sholar

Sunday School Secretaries: Lanita Henderson & Betty Lanier

SS Nursery Coordinator LAMBS (0-36 mo): Teresa Long

SS JAM (4-5 yr): Alberta Stallings

1st-5th Grade: Martha  Henderson

Youth 6th - 12th Grade: Tommy Wolfe & Amanda McCluskey

Children's Roaming Teachers:  Diane Long, Betty Lanier & Janice Gaskill


College & Careers:  Billy & Jeanne Clayton

Young Couples (age 16-45):  Mack & Debi Odham

Lamplighters (Mixed Adults): Jerry & Cindy Ulmer

Fellowship Bible (Mixed Adults):Christy Souter & Norma Sholar

New Members Class: Pastor Ken Long

JOY (Senior Ladies): Eileen Graham & Helen King

Roving Teachers: Pastor Ken Long, Rose Cook & JB Sholar